بیجک چیست ؟

بیجک یک کلمه هندی است که همان کارکرد بارنامه را داشته و در سیستم حمل و نقل این کشور مورد استفاده قرار می گرفت که البته در سیستم حمل و نقل غیر رسمی از این کاغذ و رسید استفاده می کردند.

توجه داشته باشید که امروزه استفاده از این رسید در کشور ما نیز رواج یافته است که راننده، دریافت کننده، شرکت باربری و فروشنده تمام بار و محتویات حمل شده را بر اساس این بیجک باربری به رسمیت می شناسند.

بیجک باربری

بیجک باربری یکی از مهمترین و پرکاربردترین اصطلاحاتی می باشد که تمام بازرگانان و تاجران با آن آشنا هستند و می دانند که در تحویل کالا از هر مقصد بایستی بیجک باربری مذکور را با تمام کالاهای دریافتی مورد مطابقت قرار دهند تا از این طریق از دریافت صحیح کالاهای سفارشی مطمئن شوند.

تمام خریداران بایستی کالاهای سفارشی را با بیجک تطبیق داده و بعد از کنترل کالاها با بیجک خیالشان از دریافت کالاهای سفارشی مورد نظر خود راحت باشد. خریداران بعد از مشاهده و چک نهایی می توانند رسید دریافت محصول را صادر کرده و کالاها را در انبارهای خود قرار دهند.

بیجک باربری

آیا شما نیز مفاهیم بیجک باربری، قبض انبار و بیجک گمرکی را می دانید؟ آیا می دانید که هر کدام از این قبوض چه کاربردی را دارد؟ با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این خصوص به دست آورید.

بیجک گمرکی

بیجک گمرکی از دیگر مهمترین اسنادی می باشد که در بسیاری از بازرگانان با این کلمه آشنا هستند و می دانند که از این سند در ترخیص کالا، صادرات و واردات استفاده می شود.

بیجک گمرکی زمانی مورد استفاده واقع می شود که شما قصد دارید تا کالاهای موجود در انبار را ترخیص کنید، در این صورت می توانید قبض انبار را که تمام مشخصات کالاها در آن واقع شده است را به منظور ترخیص کالا، تحویل گرفته و اقدامات لازم را برای ترخیص کالا انجام دهید. برای این منظور می توانید به اداره گمرک مراجعه کرده و بیجک گمرکی مورد نیاز را برای کالاهای خود به دست آورید حال می توانید با این سندی که در دست دارید ثابت کنید این کالاها متعلق به شما بوده و شما می توانید به راحتی اقدام به ترخیص کالا یا بارگیری نمایید.

قبض انبار

قبض انبار باربری از دیگر و مهمترین اسنادی که مورد توجه بسیاری از خریداران و فروشندگان واقع شده است می باشد. که این سند توسط انباردار از مسئولی که کالاها را برای انبار آورده است تحویل گرفته شده و با نهایت دقت با کالاهای دریافتی مو به مو چک می شود. توجه داشته باشید که در صورت بروز هرگونه مغایرتی بین قبض انبار و کالاهای تحویلی، انباردار می تواند از تحویل گفتن کالاها خودداری کرده و مشکل مربوط را به شرکت مادر اعلام کند.

همچنین در نظر داشته باشید که طبق یکی از مهمترین قوانین گمرکی ایران، هر محصول و کالایی که می خواهد از محدوده گمرکی رد شود بایستی در دفاتر رسمی انبار گمرک ثبت شود. در این صورت می توان برای تمام بارهای انبار شده، بارنامه ای را تدوین و آن را تحویل شخصی دهید که تمام بار را تحویل گمرک داده است. توجه داشته باشید که بارنامه نیز مانند قبض انبار از مهمترین و اصلی ترین اسناد بین خریداران و فروشندگان می باشد و حتما نهایت توجه را برای حفظ و نگهداری از این اسناد به خرج دهید.

قبض انبار باربری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *